EkogroszekEkogroszek to nazwa handlowa określająca paliwo stałe produkowane z węgla kamiennego i przeznaczone do produkcji energii cieplnej.
Wytwarzany jest z wysokokalorycznego (≥24 MJ/kg) węgla o niskiej zawartości siarki (≤1%), małej zawartości wody i substancji niepalnych (≤12%) oraz niskiej spiekalności (RI < 10). Dzięki temu podczas spalania wytwarzane ilości tlenków siarki są niższe niż w przypadku innych węgli, a po jego spaleniu pozostaje stosunkowo mało popiołu.

Ekogroszek jest idealnym opałem zapewniającym uzyskanie optymalnych wartości cieplnych w relacji z doskonałą ceną. Niewielka ilość siarki wpływa korzystnie na środowisko oraz znacznie wydłuża okres użytkowania kotła, jak też przewodów kominowych. Niska zawartość popiołu ogranicza częstotliwość czyszczenia komory spalania. Wysoki współczynnik kruszenia przy działaniu niewielkiej siły powoduje, że ten typ węgla idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju kotłów z automatycznymi podajnikami paliwa. Odpowiednia selekcja węgla, przy zerowym współczynniku spiekania, zapewnia znikome zjawisko szlakowania i koksowania podczas procesu spalania.

Certyfikację ekogroszku pod kątem zgodności z kryteriami niskoemisyjnymi prowadzi Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.

Dowiedz się również ile kosztuje ogrzewanie węglem