MiałMiał węglowy jest niczym innym jak zwykłym węglem kamiennym, z tym tylko, że o bardzo małym granulacie. Powstaje on podczas procesu wydobywania i kruszenia się w czasie tego procesu. W przemyśle wydobywczym miał węglowy traktowany jest jako produkt uboczny. Nie oznacza to jednak, że jago wartość opałowa jest znacznie mniejsza od węgla o większej średnicy.

Miał węglowy jest jednym z najtańszych materiałów opałowych dostępnych na rynku. Stosowany może być jako opał samoistny, o ile jego kaloryczność jest wystarczająca. Może być wykorzystywany także jako domieszka do paliwa o większej granulacji. W obu przypadkach przyczynia się do zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Wykorzystywanie miału eliminuje ryzyko zrywania zawleczek bezpieczeństwa oraz nadmiernego zużywania podajników paliwa. Wykorzystywanie tego materiału opałowego zmniejsza ilość wydzielanych gazów cieplarnianych co ma korzystny wpływ na środowisko. Niska zawartość popiołu zmniejsza częstotliwość czyszczenia komory, a zerowy współczynnik spiekania, zapewnia znikome zjawisko szlakowania i koksowania podczas procesu spalania.

Dowiedz się również ile kosztuje ogrzewanie węglem